Najlepszy CHLEB gryczany z JEDNEGO podstawowego składnika! - bez drożdży, bez zakwasu, bez mąki

 

Moim zdaniem to najlepszy chleb jaki do tej pory zrobiłam!



   Dlaczego najlepszy? Przede wszystkim jego przygotowanie jest banalnie proste.  Nie wymaga dużo zabawy, a ryzyko niepowodzenia jest znikome. Nie używamy drożdży, ani zakwasu, dlatego nie ma obaw, że coś pójdzie nie tak. 
   Coraz więcej osób nie toleruje drożdży, a jest na diecie bezglutenowej. Chcąc przygotować domowy chleb nie mogą wykorzystać klasycznego zakwasu, ani drożdży. Sytuacja wydaje się beznadziejna. Ale w istocie taka nie jest. Co użyć zamiast zakwasu i drożdży do chleba, aby wyrósł? Kaszę! I już! Jeśli jesteś uczulony na drożdże i nie możesz ich spożywać, ten chlebek jest idealny również dla Ciebie. Uwierz mi, że bez nich chleb również urośnie i będzie pyszny. 





   Jedyne czego potrzebuje kasza, aby zamienić się w chleb, to czas i blender. Ale spokojnie, czas na odstanie, a nie czas naszej pracy. Jest to bardzo prosty w przygotowaniu chleb bezglutenowy, a jakże pyszny, chrupiący i sycący. Jest odpowiednio puszysty w środku i chrupiący na zewnątrz. Nie kruszy się, nie łamie i nie sprawia problemów przy krojeniu. Jest taki, jak powinien być :)
   No i oczywiście jest bardzo odżywczy. Kasza gryczana jest bowiem bogactwem cennych wartości odżywczych. Jakich? Zerknij na grafikę poniżej. 







   Podstawowym składnikiem chleba jest kasza gryczana, ale UWAGA - niepalona. To bardzo ważne. Oprócz niej potrzebujemy już tylko wody i odrobiny soli. Aleeee... Nie byłabym sobą, gdybym nie przemyciła w chlebie dodatkowych składników odżywczych. Do czego i Ciebie gorąco zachęcam. Ja użyłam siemienia lnianego, pestek dyni, słonecznika i sezamu. Następnym razem dodam czarnuszkę, albo suszone pomidory. Albo zielony czosnek niedźwiedzi! Sama nie wiem. Opcji jest tak dużo... Z pewnością będę kombinować. Jednym składnikiem możemy zmienić cały smak chleba. Dla mnie bomba. Nigdy nie jest nudno. Baltonowski niech się chowa :) 





   CHLEB Z GRYKI zdecydowanie możemy nazwać FIT. Nie używamy do jego przygotowania mąki, a jedynie pełnowartościową kaszę. W chlebie tym są jedynie dobre węglowodany złożone, zaopatrzone w sporą dawkę potrzebnego nam błonnika. 

   Podam Ci przepis od razu na dwa bochenki. Uważam, że tak jest ekonomiczniej - za jednym odpaleniem piekarnika masz dwa pyszniutkie chlebki. A uwierz mi, rozejdą się w mgnieniu oka. Nie ma nic lepszego, niż dopiero co ostygnięty, świeżo upieczony chleb. Zapach, smak, chrupkość i fakt, że nie ma w nim glutenu, mówią mi - "zjedz mnie". Tobie i Twoim bliskim z pewnością będą szeptać to samo :))






Składniki:
  • kasza gryczana niepalona (biała) - 1kg
  • woda - 6 szklanek
  • sól - 2 płaskie łyżeczki (jeśli mało solisz, to nawet 1,5 łyżeczki)
Przygotowanie:
  1. Kaszę płuczemy na sitku i zalewamy wodą. Odstawiamy na noc, dlatego najlepiej zrobić to WIECZOREM.
  2. RANO mieszamy kaszę i dalej zostawiamy.
  3. WIECZOREM dodajemy sól i blendujemy na gładką masę. Jeśli chcesz, możesz dosypać dodatki - pestki, zioła, orzechy.
  4. Przelewamy masę do dwóch foremek (keksówek), które uprzednio wyłożyliśmy papierem do pieczenia i nasmarowaliśmy odrobinką oliwy.
  5. Wstawiamy blaszki z zawartością do piekarnika, ale go NIE WŁĄCZAMY. Zostawiamy je w zamkniętym piekarniku do rana. 
  6. Dopiero RANO włączamy piekarnik na 190 stopni i od tego momentu odmierzamy 55minut. Po tym czasie otwieramy piekarnik, ostrożnie wyciągamy za papier chleb i kładziemy go bez blaszki, ale w dalszym ciągu w papierze, na kratkę piekarnika, aby przez 15minut podpiec jego skórkę z każdej strony. Następnie wyłączamy piekarnik, wyciągamy chleb i studzimy go na kratce. Kroimy, gdy będzie on całkowicie zimny.


   Jeśli chcesz przygotować bezglutenowy chleb na drożdżach, zachęcam Cię do przejrzenia mojego poprzedniego przepisu na domowy chleb gryczany. Znajdziesz go TUTAJ.
Wymaga on trochę pracy, ale możesz go zrobić już w godzinę! Jeśli więc drożdże Ci nie straszne, wypróbuj koniecznie i ten przepis. 




Pałaszujcie bez wyrzutów sumienia!
Smakowitego!
 
 
 

1 komentarz:

  1. Dlaczego po wstawieniu blaszki do piekarnika nie można upiec chleba?

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.